Powiat - integracja na rzecz edukacji z pierwszej pomocy


Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, jakie pojawiły się

Na ratunek Szwajcarom - Gimnazjaliści uczą pierwszej pomocy


W niedzielnym wydaniu Kroniki Krakowskiej TVP Kraków (16.03.2014…

Wolontariusze Powiatowej Szkoły Młodych Ratowników uczą pierwszej pomocy w Szwajcarii

Przeszkoliliśmy 3 tysiące chętnych w zakresie pierwszej pomocy!


Otrzymanie kolejnej puli środków z Funduszu Szwajcarskiego…

Previous Next Play Pause

Wyniki etapu kwalifikacyjnego Powiatowych Zawodów Pierwszej Pomocy

 

Za nami pierwszy etap Powiatowych Zawodów Pierwszej Pomocy dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W etapie szkolnym udział wzięło 26 szkół podstawowych, 22 gimnazja i 8 szkół ponadgimnazjalnych. Powiatowe Zawody Pierwszej Pomocy są kontynuacją inicjatywy Zespołu Placówek Oświatowych w Głogoczowie, w ramach której organizowano zawody dla szkół podstawowych i gimnazjów. Od 2015 r., korzystając z dotychczasowych doświadczeń ZPO Głogoczów w organizacji zawodów- poszerzono zakres uczestnictwa o szkoły ponadgimnazjalne. Tak więc, w zawodach rywalizują obecnie dzieci i młodzież z trzech szczebli edukacyjnych na terenie powiatu myślenickiego. W bieżącym roku kontynuacja działań jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Myślenickiego.

Część teoretyczna, która polegała na wypełnieniu 30 pytań testowych, została opracowana zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 r.  i podstawy programowej edukacji dla bezpieczeństwa. Zagadnienia obejmowały m.in.: postępowanie w przypadku udaru mózgu, zawału, oparzeń czy użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED.  Dodatkowo, w części teoretycznej dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych znajdowały się także pytania odpowiednio z przyrody i biologii, dotyczące układu oddechowego czy krwionośnego. W opinii uczniów biorących udział w zawodach największą trudność sprawiły im pytania z przyrody i biologii, ponieważ każdy z wariantów odpowiedzi wydawał się dla nich prawdopodobny. Zespół ds. Zawodów ocenił wysoko poziom przygotowania uczniów do rozwiązania testu kwalifikacyjnego, o czym świadczą m.in.: niewielkie różnice punktowe poszczególnymi miejscami w tegorocznych zawodach.

Z uwagi na dużą liczbę szkół, które przystąpiły do etapu kwalifikacyjnego oraz w oparciu o ocenę zasobów i możliwości organizacyjnych przeprowadzenia finału zawodów – Zespół ds. Organizacji Zawodów zdecydował o zwiększeniu liczby zespołów kwalifikujących się do etapu finałowego z 7 do 8, tj. po jednym zespole dodatkowo w każdej kategorii szkół pod warunkiem uzyskania 50 % możliwych do uzyskania punktów przez 3 uczniów z najlepszymi rezultatami punktowymi. Na poszczególne drużyny czekają zadania polegające na reagowaniu w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Scenki będą odgrywane przez odpowiednio przygotowanych wolontariuszy, a sędziować będą m.in.: kwalifikowani instruktorzy Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich – Maltańska Służba Medyczna, Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Myślenicach, , Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i ZPO w Głogoczowie. Finał Powiatowych Zawodów odbędzie się 31 maja w Zespole Szkół w Dobczycach. Zakwalifikowanym szkołom serdecznie gratulujemy!

 

Honorowy patronat nad Powiatowymi Zawodami Pierwszej Pomocy w 2016 r.  objęły następujące osobistości i instytucje:

·         p. Józef Pilch, Wojewoda Małopolski

·         p. Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego

·         Polska Rada Resuscytacji

·         Kuratorium Oświaty w Krakowie

·         Dr hab. med., prof. UJ Leszek Brongel, Konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej

 

WYNIKI ETAPU KWALIFIKACYJNEGO POWIATOWYCH ZAWODÓW PIERWSZEJ POMOCY W ROKU 2016

SZKOŁY PODSTAWOWE

LINK: http://smr.myslenicki.pl/images/pdf/spran2016PP.pdf

GIMNAZJA

LINK: http://smr.myslenicki.pl/images/pdf/gimran2016.pdf

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

LINK: http://smr.myslenicki.pl/images/pdf/ponran2016.pdf

 

TESTY WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI:

TEST DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

http://smr.myslenicki.pl/images/pdf/sptest2016PP.pdf

 

TEST DLA GIMNAZJÓW

http://smr.myslenicki.pl/images/pdf/gimtest2016PP.pdf

 

TEST DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

 

http://smr.myslenicki.pl/images/pdf/pontest2016PP.pdf

Zadzwoń do nas+48 12 274 97 00
Wyślij nam wiadomość:m.bajer@myslenicki.pl
Odwiedź nasMyślenice, Reja 13