Powiat - integracja na rzecz edukacji z pierwszej pomocy


Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, jakie pojawiły się

Na ratunek Szwajcarom - Gimnazjaliści uczą pierwszej pomocy


W niedzielnym wydaniu Kroniki Krakowskiej TVP Kraków (16.03.2014…

Wolontariusze Powiatowej Szkoły Młodych Ratowników uczą pierwszej pomocy w Szwajcarii

Przeszkoliliśmy 3 tysiące chętnych w zakresie pierwszej pomocy!


Otrzymanie kolejnej puli środków z Funduszu Szwajcarskiego…

Previous Next Play Pause


Trzeci rok z rzędu z inicjatywy Pani Zuzanny Zawadzińskiej – nauczyciela przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” a także instruktora pierwszej pomocy PCK, społeczności uczniowskiej oraz przychylności dyrekcji w dniu 14 maja 2016r. na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach odbyły się XXIV Ogólnopolskie Strefowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK.


Udział wzięła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu myślenickiego i oświęcimskiego. Mistrzostwa zostały zorganizowane we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem (PCK), Grupą Ratowniczą PCK (GR PCK). Patronat objął Starosta Powiatu Myślenickiego. Otwarcia mistrzostw w imieniu dyrektora Jacka Ślósarza dokonała inicjatorka - Zuzanna Zawadzińska.
„Celem Mistrzostw Pierwszej Pomocy wśród uczniów jest nie tylko sprawdzenie wiedzy uczestników. Głównie chodzi o to, aby sprawdzić wiedzę teoretyczną w praktyce którą, młodzież nabyła w trakcie szkoleń z pierwszej pomocy w ramach przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa i zajęć dodatkowych. Codzienna praktyka chirurgów potwierdza, że bardzo często osoby poszkodowane do szpitala przywożone są bez odpowiednio udzielonej pomocy a czasami nikt tego nie zrobił co w konsekwencji może zakończyć się tragicznie. Mistrzostwa pierwszej pomocy są bardzo ważnym ogniwem w szerzeniu idei niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.”- podkreśliła Zuzanna Zawadzińska.
Zadaniem uczestników Mistrzostw było udzielenie pierwszej pomocy w pozorowanych scenkach przygotowanych przez GR PCK oraz prawidłowe rozwiązanie testu sprawdzającego wiedzę z zakresu pierwszej pomocy i BLS z AED (resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora).
W Mistrzostwach wzięło udział pięć 5-osobowych drużyn, które reprezentowały szkoły: I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach, ZSTE im. M. Reja w Myślenicach, Małopolska Szkoła Gościnności im. T. Chałubińskiego w Myślenicach, ZS im. ks. J. Tischnera w Dobczycach, oraz Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego z Oświęcimia. Liczna grupa młodzieży z „Ogólniaka” zaangażowana była w mistrzostwa, która wcieliła się w rolę pozorantów czy też przewodników poszczególnych drużyn. Mogli obserwować zmagania swoich kolegów i koleżanek.
Każda drużyna mogła uzyskać aż 163 punkty. W rywalizacji drużyn I miejsce wywalczyła drużyna szkoły, która pełniła honory gospodarza, tj. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach, w składzie: Mateusz Mazur (kapitan) Iwona Sitarz, Klaudia Dobosz , Wojciech Krawczyk. Dominik Fijał uzyskując 150,8 punktów. Na podium znalazły się również drużyny: II miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach z liczbą punktów 131,5, III miejsce ZS im. ks. J. Tischnera w Dobczycach- 130 punktów.
Zwycięska drużyna będzie reprezentowała Powiat Myślenicki w okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, które zostaną zorganizowane w dniach 21-22 maja br. w Mszanie Dolnej.
Nagrody rzeczowe dla wszystkich drużyn oraz puchary i medale dla laureatów zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. „W związku z tym, iż edukacja i promocja pierwszej pomocy mieści się wśród wieloletnich programów Powiatu Myślenickiego związanych z profilaktyką chorób cywilizacyjnych, wspieramy w miarę możliwości wszelkie inicjatywy dotyczące popularyzacji postaw z zakresu pierwszej pomocy i utrwalania wiedzy i umiejętności z tego zakresu”- wyjaśnia M. Bajer, Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia.
Dzięki uprzejmości cukierni „Sawiccy” oraz FUH „ZIZA” A Owczarkiewicz młodzi ratownicy mogli posilić się słodkościami i owocami, a także zostały ufundowane puchary dla drużyn, które zajęły IV i V miejsce.
Oprac. Zuzanna Zawadzińska we współpracy z Wydziałem Promocji i Ochrony Zdrowia

Zadzwoń do nas+48 12 274 97 00
Wyślij nam wiadomość:m.bajer@myslenicki.pl
Odwiedź nasMyślenice, Reja 13