Powiat - integracja na rzecz edukacji z pierwszej pomocy


Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, jakie pojawiły się

Na ratunek Szwajcarom - Gimnazjaliści uczą pierwszej pomocy


W niedzielnym wydaniu Kroniki Krakowskiej TVP Kraków (16.03.2014…

Wolontariusze Powiatowej Szkoły Młodych Ratowników uczą pierwszej pomocy w Szwajcarii

Przeszkoliliśmy 3 tysiące chętnych w zakresie pierwszej pomocy!


Otrzymanie kolejnej puli środków z Funduszu Szwajcarskiego…

Previous Next Play Pause

31 maja br. w budynkach Zespołu Szkół w Dobczycach odbył się finał Powiatowych Zawodów Pierwszej Pomocy. Etap organizowany był dla wszystkich szczebli edukacyjnych jednocześnie tj. szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Patronat nad zawodami w roku 2016 objęły następujące osobistości i instytucje: p. Józef Pilch, Wojewoda Małopolski, p. Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Polska Rada Resuscytacji, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Dr hab. med., prof. UJ Leszek Brongel, Konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej.

Zawody dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu myślenickiego współorganizują: Powiat Myślenicki - Starostwo Powiatowe w Myślenicach (główny organizator), Szkoła Podstawowa w Głogoczowie, Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich - Maltańska Służba Medyczna, Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach oraz Zespół Szkół w Dobczycach. Merytorycznym Partnerem Konkursu jest Katedra Edukacji dla Bezpieczeństwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (w zakresie ścieżek programowych - EDB) oraz Polska Rada Resuscytacji i Małopolski Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej (w zakresie wytycznych dotyczących resuscytacji).

Celem zawodów jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz odpowiednich zachowań w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Zawody zostały przeprowadzone w oparciu o regulamin opracowany przez Zespół, który Starosta Myślenicki Józef Tomal powołał w celu zorganizowania Zawodów. Aby zakwalifikować się do etapu finałowego uczniowie poszczególnych szkół wypełniali test sprawdzający wiedzę z pierwszej pomocy. Test został przeprowadzony pośród uczniów z 26 szkół podstawowych, 22 gimnazja i 8 szkół ponadgimnazjalnych. Do finału zakwalifikowały się następujące szkoły: ZPO w Kobielniku, SP w Zasani, SP w Czasławiu, SP w Bęczarce, SP w Tokarni, SP w Dobczycach, SP w Trzemeśni i SP nr 3 w Myślenicach w kategorii szkół podstawowych. W kategorii gimnazjów: Gim. w Głogoczowie, Gim. w Trzebuni, Gim. w Krzywaczce, Gim. w Sułkowicach, Gim w Wiśniowej, Gim. Krzczonowie, Gim. w Tenczynie, oraz Gim. w Dobczycach. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych: Zespół Szkół Techniczno- Ekonomicznych w Myślenicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach, Zespół Szkół w Dobczycach, Prywatne szkoły Państwa Osińskich w Myślenicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach oraz Zespół Szkół w Myślenicach.

Na poszczególne drużyny czekały zadania polegające na reagowaniu w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Finał obejmował ocenę umiejętności udzielania pierwszej pomocy poprzez reagowanie w 3 różnych sytuacjach (resuscytacja krążeniowo - oddechowa, nagłe zachorowanie oraz wypadek). Scenki były odgrywane przez odpowiednio przygotowanych wolontariuszy m.in.: Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna, Szkoły Młodych Ratowników, studentów UP, którzy mają duże doświadczenie w odtwarzaniu realnych sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Scenki dotyczyły nagłego zachorowania - ból brzucha, podejrzenie zatrucia oraz podejrzenia złamania nogi wraz z krwawieniem na skutek przygniecenia ławką.

W skład Komisji Sędziowskiej wchodzili: p. Zbigniew Klich - lekarz medycyny ratunkowej i kierownik Stacji Pomocy Doraźnej przy SPZOZ w Myślenicach, p. Krzysztof Kania - Dyrektor ZPO w Głogoczowie, p. Katarzyna Szoch-Jędrys - Certyfikowany Instruktor Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji oraz opiekuna Szkoły Młodych Ratowników, p. Pelagia Szybka - pracownik naukowy i kierownik Katedry Edukacji dla Bezpieczeństwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, p. Piotr Kutrzeba - Młodszy aspirant Państwowej Straży Pożarnej, Państwowy Koordynator Ratownictwa Medycznego PSP w Myślenicach oraz ratownik medyczny przy SPZOZ w Myślenicach, p. Dariusz Chmiel - Lekarz chirurg dziecięcy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, p. Wioletta Podmokła - Skarbnik Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna - Oddział Myślenice, p. Tomasz Śmietana - komendant Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna - Oddział Myślenice, p. Magdalena Maciuszek - zastępca komendanta Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna - Oddział Myślenice, p. Szymon Dyląg - szef szkoleń Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna - Oddział Myślenice.

Drużyny które, ukończyły wszystkie konkurencje - czas do ogłoszenia wyników miały zapełniony różnymi atrakcjami zapewnionymi przez Zespół Szkół w Dobczycach. W wolnych chwilach dzieci mogły zagrać w ping - ponga, uczestniczyć w zabawach animowanych przez pracowników szkoły, postrzelać z łuku i spróbować umiejętności strzeleckich na szkolnej strzelnicy. Dzięki uprzejmości PTTK Dobczyce drużyny wraz ze swoimi opiekunami mogły bezpłatnie zwiedzić dobczycki zamek. Zawodnicy mieli również okazję przekonać się, jak szeroką ofertę edukacyjną ma Zespół Szkół w Dobczycach, w tym propozycję Liceum ogólnokształcącego o profilu ratowniczym, które realizuje rozszerzony program nauczania o zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i szeroko rozumianego bezpieczeństwa w zagrożeniach zdrowia i życia. Uczniowie tego liceum wraz z nauczycielami zadbali, aby nie tylko organizacja zawodów przebiegła sprawnie (około 70 uczniów było ocenianych w trzech scenkach, z których każda trwa około 10 min), ale także miło i atrakcyjnie spędzili wolny czas.

Wśród gości pojawili się: Przewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, Radny Powiatu Myślenickiego - pan Krzysztof Heród, Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce - pan Paweł Machnicki, Przedstawiciel Małopolskiego Kuratora Oświaty - pan Stanisław Matoga, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Myślenicach - pan Sławomir Kaganek, Wice komendant Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna - pan Dawid Mrowiec i Dyrektor SPZOZ w Myślenicach - pan Adam Styczeń oraz dyrektorzy szkół.

Ostateczne wyniki zawodów:

Kategoria szkoły podstawowe:
Miejsce Szkoła Miejscowość Wynik Uwagi
1. Zespół Placówek Oświatowych Kobielnik 61  
2. Szkoła Podstawowa Zasań 59  
3. Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego Dobczyce 58 IV miejsce w rankingu w etapie szkolnym
4. Szkoła Podstawowa im. 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej Trzemeśnia 58 VIII miejsce w rankingu w etapie szkolnym
5. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II Myślenice 53  
6. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Tokarnia 52  
7. Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego Bęczarka 48  
8. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika Czasław 36  

 

Kategoria gimnazja:
Miejsce Szkoła Miejscowość Wynik Uwagi
1. Gimnazjum nr 3 im. Ks. J. Twardowskiego Trzebunia 57  
2. Gimnazjum Głogoczów 52  
3. Gimnazjum im. Jana Pawła II Dobczyce 48 IV miejsce w rankingu w etapie szkolnym
4. Gimnazjum im. Sługi Bożego ks. Michała Rapacza Tenczyn 48 VII miejsce w rankingu w etapie szkolnym
5. Zespół Placówek Oświatowych Wiśniowa 45  
6. Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza Krzczonów 44  
7. Gimnazjum im. Stefana Kard. Wyszyńskiego Sułkowice 39  
8. Zespół Placówek Oświatowych im. Św. Jadwigi Królowej Polski Krzywaczka 36  
Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
Miejsce Szkoła Miejscowość Wynik Uwagi
1. Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki Myślenice 58  
2. Zespół Szkół im. Ks. Józefa Tischnera Dobczyce 54 I miejsce w rankingu w etapie szkolnym
3. Prywatne szkoły (A. Osiński) Myślenice 54 IV miejsce w rankingu w etapie szkolnym
4. Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałbińskiego Myślenice 52  
5. Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. M. Reja Myślenice 48  
6. Zespół Szkół im. Bohaterów Monte Casino Lubień 25  

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za bezinteresowną pomoc w organizacji zawodów następującym firmom: Piekarni Złoty Kłos, Piekarni i Cukierni Dom Chleba, Hurtowni Jan Burkat w Dobczycach, Delikatesom Centrum Dobczyce, PTTK w Dobczycach oraz aptece Ziko w Myślenicach.

OZ

Zadzwoń do nas+48 12 274 97 00
Wyślij nam wiadomość:m.bajer@myslenicki.pl
Odwiedź nasMyślenice, Reja 13