Powiat - integracja na rzecz edukacji z pierwszej pomocy


Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, jakie pojawiły się

Na ratunek Szwajcarom - Gimnazjaliści uczą pierwszej pomocy


W niedzielnym wydaniu Kroniki Krakowskiej TVP Kraków (16.03.2014…

Wolontariusze Powiatowej Szkoły Młodych Ratowników uczą pierwszej pomocy w Szwajcarii

Przeszkoliliśmy 3 tysiące chętnych w zakresie pierwszej pomocy!


Otrzymanie kolejnej puli środków z Funduszu Szwajcarskiego…

Previous Next Play Pause

Powiatowa Szkoła Młodych Ratowników (SMR) miała swoją kolejną odsłonę 14 grudnia 2016 roku w Gimnazjum nr 1 w Myślenicach. Uczniowie tej szkoły zrealizowali trzygodzinny program zajęć z zakresu pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, a także nauczyli się prawidłowo wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową z zastosowaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED (przypominamy, że takich defibrylatorów znajduje się już kilka na terenie naszego powiatu, w tym jeden w myślenickim rynku).

Wymienione wyżej zagadnienia prowadzone były w oparciu o najnowsze Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, ogłoszone w Polsce przez Polską Radę Resuscytacji w grudniu 2015 roku. Sprawne zorganizowanie zajęć, a przede wszystkim dokładne przećwiczenie czynności ratunkowych przez każdego uczestnika szkolenia było możliwe dzięki pomocy wolontariuszy SMR z Gimnazjum nr 1 a także z Zespołu Szkół w Sułkowicach. Pod czujnym okiem Instruktorki K.Szoch-Jędrys, pomagali kolegom i koleżankom zdobywać wiedzę i praktykę w tej ważnej dziedzinie, potrzebnej każdemu i dla każdego.

„Jest wiele przykładów prawidłowego udzielenia pomocy i uratowania życia nawet przez małe dzieci, ale wciąż mamy takie sytuacje, jak ostatnio w Kielcach, gdzie kierowca autobusu umierał, a nikt z wielu obecnych tam pasażerów nie udzielił mu pomocy, nie wiadomo czy z powodu braku wiedzy, strachu, czy obojętności. Takie programy jak powiatowa SMR, w których przede wszystkim młodzież uczy innych niesienia pomocy, mają na celu nie tylko nauczenie postępowania w przypadku zagrożenia życia, ale także kształtowanie pozytywnych postaw i zmniejszanie obaw przed udzielaniem pomocy drugiemu człowiekowi, który znalazł się nagle w trudnej sytuacji” – wyjaśnia wicestarosta Tomasz Suś.

Na stałe powiatowa SMR działa w Gminie Myślenice, Dobczyce i Sułkowice, rokrocznie ucząc setki dzieci i młodzieży podstawowych czynności ratujących życie. Grupę wolontaryjną stanowią uczniowie różnych typów szkół: przede wszystkim gimnazjów ale też z technikum i liceum a nawet szkół podstawowych Obecnie, dzięki przeprowadzonej nowej rekrutacji w 2016 r., grupa liczy już ponad siedemdziesięciu wolontariuszy współpracujących ze Szkołą Młodych Ratowników. Lista ta nie jest zamknięta.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji i Ochrony Zdrowia, nr tel 12 372 76 60, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

OZ

Więcej zdjęć w galerii !

Zadzwoń do nas+48 12 274 97 00
Wyślij nam wiadomość:m.bajer@myslenicki.pl
Odwiedź nasMyślenice, Reja 13