Po przeprowadzonym szkoleniu w Szkole Podstawowej w Zasani w dniu 1 marca, które zainaugurowało zajęcia w szkołach z terenu Powiatu Myślenickiego, kolejnych 7 szkół wzięło udział w bezpłatnych szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy. W dniach od 2 do 17 marca odwiedziliśmy Gimnazjum w Krzyszkowicach, SP w Kornatce, SP w Kornatce, SP w Łyczance, SP w Tokarni, ZPO w Krzywaczce oraz ZPO w Węglówce.
Wraz z opiekunem i jednocześnie certyfikowanym instruktorem Europejskiej Rady Resuscytacji, Katarzyną Szoch- Jędrys, wolontariusze powiatowej grupy SMR (Szkoły Młodych Ratowników) przeszkolili prawie 500 uczniów z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Uczniowie pod czujnym okiem wolontariuszy w towarzystwie instruktora Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji zdobywali wiedzę na temat prawidłowego udzielenia pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Zajęcia są dla nich okazją, by dowiedzieć się, jak prawidłowo wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Cykl szkoleniowy obejmuje również zdobycie wiedzy dotyczącej funkcjonowania i stosowania automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Wszystkie wymienione merytoryczne zagadnienia prowadzone są w oparciu o najnowsze Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, ogłoszone w Polsce przez Polską Radę Resuscytacji w grudniu 2015 roku. Blok praktyczny prowadzony jest w małych grupach. Oznacza to, że na każdą 10-osobową grupę przypada przeciętnie jedna osoba nadzorująca, dzięki czemu każdy uczeń ma szansę w sposób prawidłowy przećwiczyć swoje umiejętności. Nie brakuje również czasu na trafne pytania osób biorących udział w szkoleniach, które mają jeszcze bardziej rozbudzać zainteresowanie tą tematyką. Każdy uczestnik szkoleń może zapisać się do powiatowej grupy SMR i wspólnie z jej członkami szerzyć wiedzę i właściwe praktyki w tym zakresie. Po przeprowadzonych dotychczas szkoleniach można stwierdzić, że uczniowie są zainteresowani tematyką zająć i chętnie wzbogacają swoją wiedzę o nowe wiadomości.
„Każde szkolenie jest wartościowe dla obu stron- z jednej strony poszerzamy grupę przeszkolonych szkół, a co za tym idzie uczniów. Z drugiej strony doświadczenia nabierają również wolontariusze, którzy czują się już coraz pewniej w roli asystenta instruktora- podkreśliła Małgorzata Bajer, Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia.
OZ